Piątek, 4 grudnia 2015
Kategoria Znaczki Turystyczne
Muzeum Wsi Opolskiej
Wycieczka do Opola, której głównym celem było szybkie zwiedzenie Muzeum Wsi Opolskiej w dzielnicy Bierkowice oraz zakup kilku biletów komunikacji miejskiej. Z domu wyjechałem przed 9 i po raz pierwszy założyłem nowo zakupioną kurtkę. Kurtka jest bardzo wygodna i chyba rzeczywiście nie przepuszcza wiatru ale z oddawaniem wilgoci na zewnątrz jest już tak sobie. Muszę jeszcze wypróbować otwory pod pachami, może będzie lepiej. Na początku jechało się dosyć ociężale a od Popielowa zaczął powiewać wiatr w twarz, przez co jechało się ciężko. Ale jakoś to szło.
W Dobrzeniu Wielki mogłem na własne oczy zobaczyć jak mieszkańcy wsi i całej gminy walczą o swoją gminę w związku z ostatnią aferą, którą wywołał prezydent Opola, co moim zdaniem jest skandaliczne. Otóż wymieniona osoba chce zwiększyć powierzchnię miasta poprzez dołączenie kilkunastu miejscowości m.in. z gmin Dobrzeń Wielki, Turawa, Prószków, Dąbrowa. O co chodzi głównie ? Oczywiście o Elektrownię Opole, reszta to mydlenie oczu. Opole szuka kasy i "rozwoju" ale kosztem czego, osłabienia reszty województwa ? Tak strasznie walczyli pod koniec lat 90 żeby to województwo przetrwało to niech teraz się cieszą. Ktoś powiedział, że rozbiór gmin to początek rozbioru województwa, to rozwalenie spójności powiatu opolskiego i aglomeracji opolskiej i ma rację. W Dobrzeniu Wielkim na co drugim płocie wiszą flagi i transparenty z hasłami: "cała gmina razem", "nie chcemy do Opola", "ręce precz od naszej gminy", "Wiśnia (A. Wiśniewski - prezydent Opola) - 7. nie kradnij!" i wiele innych. Natomiast przy wjeździe do Opola, pod tablicą Opole wisi napis "Tu kończy się rozwój i zaczyna rozbój!" Rada powiatu jednogłośnie sprzeciwiła się temu rozbiorowi. Będzie walka. Mam nadzieję, że wygrana przez gminy powiatu a nie bezczelność prezydenta A.W.
Wracając do wycieczki, po wjeździe do miasta rozboju, pojechałem od razu do Muzeum Wsi Opolskiej. Dość przypadkowo zrodził się ten pomysł. Otóż jeden z kolekcjonerów biletów komunikacji miejskiej poprosił mnie o zakup w muzeum znaczka turystycznego, który można kupić tylko w tym muzeum. Okazało się, że takich znaczków jest więcej w Polsce. Są to drewniane kółka z wizerunkiem np. jakiegoś konkretnego muzeum, zamku, miasta, góry czy schroniska. Każdy znaczek można kupić tylko w miejscu, które prezentowane jest na znaczku. A przy okazji jak już taki znaczek kupiłem to postanowiłem zwiedzić samo muzeum, czyli zbiór zabytkowych wiejskich budowli drewnianych. A więcej o tym co tam jest i jak wygląda na poniższych zdjęciach.
Z muzeum pojechałem na Zaodrze do kasy biletowej MZK. Niestety nie było tam pewnego biletu. W drugiej kasie, na Ozimskiej, też go nie było a Pani zadzwoniła do trzeciej kasy, na Pużaka, i tam też nie było. A szukałem go bo ostatnio dostałem taki w liście od MZK Opole a jest jeden z aktualnych biletów ale w nowej szacie graficznej. Wszędzie w kasach mają jeszcze ten bilet w starszej szacie. Dlatego też pojechałem do siedziby MZK na Luboszycką. Kasy tam nie ma ale może akurat się uda. Na wstępie przekonałem ochroniarza przy bramie, który dał mi przepustkę (!)m z którą mogłem wejść na teren MZK. W budynku odsyłano mnie z pokoju do pokoju ale w końcu trafiłem do odpowiedniego. Ostatecznie po długiej rozmowie udało mi się takie 3 bilety kupić od bardzo fajnej i miłej Pani. Doszło do tego trochę nie oficjalnie i tyle w tym temacie.
Po wyjściu i oddaniu przepustki dla ochroniarza okazało się, że mam 25 minut do odjazdu pociągu, a byłem kilka km od dworca i musiałem przejechać całe centrum. W miarę sprawnie dotarłem na dworzec po drodze zaliczając kiosk. W sumie po Opolu zrobiłem prawie 25 km. Na dworzec wszedłem niecałe 10 minut przed odjazdem. Tymczasem do każdej kasy i automatu biletowego była co najmniej kilkunastoosobowa kolejka. Wsiadłem więc do pociągu bez biletu ale nie zgłaszałem konduktorowi bo z rowerem nie musiałem. Konduktor bardzo powoli sprawdzał bilety i nie doszedł do mnie, jechałem za darmo ... . Tak wyszło.
Trasa: Kościerzyce - DW 457 - Dobrzeń Wielki - DW 454 - Opole: miasto rozboju (Budowlanych - Nysy Łużyckiej - Wrocławska - Domańskiego - Niemodlińska - Spychalskiego - Piastowska - 1 maja - Reymonta - Ozimska - pl. Kopernika - Oleska - Batalionów Chłopskich - Luboszycka - Książąt Opolskich - Rynek - Krakowska) - (pociąg) - Brzeg - Kościerzyce

Młyn wodny ze Starych Siołkowic, 1832 r. !© montana21

Info o młynie© montana21

Spichlerz folwarczny ze Sławięcic, XVIII-XIX w.© montana21

Dzwonnica z Antoniowa, pocz. XIX w.© montana21

Chałupa z Karmonek Nowych, 1876 r.© montana21

Pasieka z końca XIX w© montana21

Chałupa z Karmonek Nowych, pocz. XIXw© montana21

Wieża-dzwonnica z Goli, 2 poł. XIX w© montana21

Chałupa ze Sternalic, 1859 r© montana21

Kuźnia z Ziemiełowic, 1726 r. !© montana21

Kościół z Gręboszowa, 1613 r. !!!© montana21

Brama wjazdowa i stajnia ze Starego Lasu, 2 poł. XIX w© montana21

Wiatrak z Dobrzenia Wielkiego, 1734 r. !© montana21

Można potłuc jak Kargul© montana21

Stodoła z Dąbrówki Dolnej, poł. XIX w. (ciekawe czy psia buda też)© montana21

A po ścieżkach takie oto osobniki się przechadzają i lampią się© montana21

Muzeum Wsi Opolskiej, Znaczek Turystyczny No. 510© montana21
- DST 72.08km
- Czas 03:24
- VAVG 21.20km/h
- Sprzęt Kross Evado 4.0
- Aktywność Jazda na rowerze
Komentarze
Zdarzyło mi się, kilka lat wstecz, być w tym skansenie. Jakoś tak, trochę przed Wielkanocą. Pisanki, kraszanki... na jarmark świąteczny trafiłam. Wtedy, pamiętam, że mi się podobało.
salamandra - 19:50 sobota, 5 grudnia 2015 | linkuj
Komentuj