Informacje

  • Wszystkie kilometry: 51277.64 km
  • Km w terenie: 5753.37 km (11.22%)
  • Czas na rowerze: 100d 14h 38m
  • Prędkość średnia: 20.55 km/h
  • Więcej informacji.

>Moja strona<



Staty - obecny rok

button stats bikestats.pl

Poprzednie lata

2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl

Zaliczone gminy



Najdłuższe wycieczki

1.Konurbacja Górnośląska (16.09.2014).

2.Kaskada Nysy Kłodzkiej (25.08.2014).

3.Częstochowa (22.05.2018).


Flag Counter

Moje rowery


Szukaj

Znajomi

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy montana21.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Piątek, 4 grudnia 2015 Kategoria Znaczki Turystyczne

Muzeum Wsi Opolskiej






Wycieczka do Opola, której głównym celem było szybkie zwiedzenie Muzeum Wsi Opolskiej w dzielnicy Bierkowice oraz zakup kilku biletów komunikacji miejskiej. Z domu wyjechałem przed 9 i po raz pierwszy założyłem nowo zakupioną kurtkę. Kurtka jest bardzo wygodna i chyba rzeczywiście nie przepuszcza wiatru ale z oddawaniem wilgoci na zewnątrz jest już tak sobie. Muszę jeszcze wypróbować otwory pod pachami, może będzie lepiej. Na początku jechało się dosyć ociężale a od Popielowa zaczął powiewać wiatr w twarz, przez co jechało się ciężko.  Ale jakoś to szło. 

W Dobrzeniu Wielki mogłem na własne oczy zobaczyć jak mieszkańcy wsi i całej gminy walczą o swoją gminę w związku z ostatnią aferą, którą wywołał prezydent Opola, co moim zdaniem jest skandaliczne. Otóż wymieniona osoba chce zwiększyć powierzchnię miasta poprzez dołączenie kilkunastu miejscowości m.in. z gmin Dobrzeń Wielki, Turawa, Prószków, Dąbrowa. O co chodzi głównie ? Oczywiście o Elektrownię Opole, reszta to mydlenie oczu. Opole szuka kasy i "rozwoju" ale kosztem czego, osłabienia reszty województwa ? Tak strasznie walczyli pod koniec lat 90 żeby to województwo przetrwało to niech teraz się cieszą. Ktoś powiedział, że rozbiór gmin to początek rozbioru województwa, to rozwalenie spójności powiatu opolskiego i aglomeracji opolskiej i ma rację. W Dobrzeniu Wielkim na co drugim płocie wiszą flagi i transparenty z hasłami: "cała gmina razem", "nie chcemy do Opola", "ręce precz od naszej gminy", "Wiśnia (A. Wiśniewski - prezydent Opola) - 7. nie kradnij!" i wiele innych. Natomiast przy wjeździe do Opola, pod tablicą Opole wisi napis "Tu kończy się rozwój i zaczyna rozbój!" Rada powiatu jednogłośnie sprzeciwiła się temu rozbiorowi. Będzie walka. Mam nadzieję, że wygrana przez gminy powiatu a nie bezczelność prezydenta A.W.

Wracając do wycieczki, po wjeździe do miasta rozboju, pojechałem od razu do Muzeum Wsi Opolskiej. Dość przypadkowo zrodził się ten pomysł. Otóż jeden z kolekcjonerów biletów komunikacji miejskiej poprosił mnie o zakup w muzeum znaczka turystycznego, który można kupić tylko w tym muzeum. Okazało się, że takich znaczków jest więcej w Polsce. Są to drewniane kółka z wizerunkiem np. jakiegoś konkretnego muzeum, zamku, miasta, góry czy schroniska. Każdy znaczek można kupić tylko w miejscu, które prezentowane jest na znaczku. A przy okazji jak już taki znaczek kupiłem to postanowiłem zwiedzić samo muzeum, czyli zbiór zabytkowych wiejskich budowli drewnianych. A więcej o tym co tam jest i jak wygląda na poniższych zdjęciach. 

Z muzeum pojechałem na Zaodrze do kasy biletowej MZK. Niestety nie było tam pewnego biletu. W drugiej kasie, na Ozimskiej, też go nie było a Pani zadzwoniła do trzeciej kasy, na Pużaka, i tam też nie było. A szukałem go bo ostatnio dostałem taki w liście od MZK Opole a jest jeden z aktualnych biletów ale w nowej szacie graficznej. Wszędzie w kasach mają jeszcze ten bilet w starszej szacie. Dlatego też pojechałem do siedziby MZK na Luboszycką. Kasy tam nie ma ale może akurat się uda. Na wstępie przekonałem ochroniarza przy bramie, który dał mi przepustkę (!)m z którą mogłem wejść na teren MZK. W budynku odsyłano mnie z pokoju do pokoju ale w końcu trafiłem do odpowiedniego. Ostatecznie po długiej rozmowie udało mi się takie 3 bilety kupić od bardzo fajnej i miłej Pani. Doszło do tego trochę nie oficjalnie i tyle w tym temacie. 

Po wyjściu i oddaniu przepustki dla ochroniarza okazało się, że mam 25 minut do odjazdu pociągu, a byłem kilka km od dworca i musiałem przejechać całe centrum. W miarę sprawnie dotarłem na dworzec po drodze zaliczając kiosk. W sumie po Opolu zrobiłem prawie 25 km. Na dworzec wszedłem niecałe 10 minut przed odjazdem. Tymczasem do każdej kasy i automatu biletowego była co najmniej kilkunastoosobowa kolejka. Wsiadłem więc do pociągu bez biletu ale nie zgłaszałem konduktorowi bo z rowerem nie musiałem. Konduktor bardzo powoli sprawdzał bilety i nie doszedł do mnie, jechałem za darmo ... . Tak wyszło. 

Trasa: Kościerzyce - DW 457 - Dobrzeń Wielki - DW 454 - Opole: miasto rozboju (Budowlanych - Nysy Łużyckiej - Wrocławska - Domańskiego - Niemodlińska - Spychalskiego - Piastowska - 1 maja - Reymonta - Ozimska - pl. Kopernika - Oleska - Batalionów Chłopskich - Luboszycka - Książąt Opolskich - Rynek - Krakowska) - (pociąg) - Brzeg - Kościerzyce


Młyn wodny ze Starych Siołkowic, 1832 r. ! © montana21

Info o młynie © montana21

Spichlerz folwarczny ze Sławięcic, XVIII-XIX w. © montana21

Dzwonnica z Antoniowa, pocz. XIX w. © montana21

Chałupa z Karmonek Nowych, 1876 r. © montana21

Pasieka z końca XIX w © montana21

Chałupa z Karmonek Nowych, pocz. XIXw © montana21

Wieża-dzwonnica z Goli, 2 poł. XIX w © montana21

Chałupa ze Sternalic, 1859 r © montana21

Kuźnia z Ziemiełowic, 1726 r. ! © montana21

Kościół z Gręboszowa, 1613 r. !!! © montana21

Brama wjazdowa i stajnia ze Starego Lasu, 2 poł. XIX w © montana21

Wiatrak z Dobrzenia Wielkiego, 1734 r. ! © montana21

Można potłuc jak Kargul © montana21

Stodoła z Dąbrówki Dolnej, poł. XIX w. (ciekawe czy psia buda też) © montana21

A po ścieżkach takie oto osobniki się przechadzają i lampią się © montana21

Muzeum Wsi Opolskiej, Znaczek Turystyczny No. 510 © montana21
  • DST 72.08km
  • Czas 03:24
  • VAVG 21.20km/h
  • Sprzęt Kross Evado 4.0
  • Aktywność Jazda na rowerze

Komentarze
Fajnie tam jest, tylko w zimie nie można zwiedzać wnętrz tych wszystkich chałup.
montana21
- 20:32 sobota, 5 grudnia 2015 | linkuj
Zdarzyło mi się, kilka lat wstecz, być w tym skansenie. Jakoś tak, trochę przed Wielkanocą. Pisanki, kraszanki... na jarmark świąteczny trafiłam. Wtedy, pamiętam, że mi się podobało.
salamandra
- 19:50 sobota, 5 grudnia 2015 | linkuj
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa razpr
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]


Blogi rowerowe na www.bikestats.pl