Informacje

  • Wszystkie kilometry: 51277.64 km
  • Km w terenie: 5753.37 km (11.22%)
  • Czas na rowerze: 100d 14h 38m
  • Prędkość średnia: 20.55 km/h
  • Więcej informacji.

>Moja strona<



Staty - obecny rok

button stats bikestats.pl

Poprzednie lata

2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl

Zaliczone gminy



Najdłuższe wycieczki

1.Konurbacja Górnośląska (16.09.2014).

2.Kaskada Nysy Kłodzkiej (25.08.2014).

3.Częstochowa (22.05.2018).


Flag Counter

Moje rowery


Szukaj

Znajomi

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy montana21.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Wpisy archiwalne w kategorii

Leśne bunkry

Dystans całkowity:266.89 km (w terenie 78.50 km; 29.41%)
Czas w ruchu:08:11
Średnia prędkość:20.37 km/h
Liczba aktywności:5
Średnio na aktywność:53.38 km i 2h 43m
Więcej statystyk
Niedziela, 17 lipca 2022 Kategoria Leśne bunkry

Wieżyczka obserwacyjna

Wycieczka z cyklu "leśne bunkry" w okolice Jelcza-Laskowic. W całym kompleksie obiektów są dwie wieżyczki obserwacyjne, jedna w ruinie a druga w całości. Do tej w ruinie dotarłem kilka lat temu (do podejrzenia w kategorii "leśne bunkry"). Dzisiaj wybór padł na tę drugą, której nawet nie trzeba było szukać bo była widoczna z leśnej drogi. Byłem lekko zaskoczony rozmiarami, nie sądziłem że będzie taka duża. Otwór ze schodami znajduje się na wysokości 2 piętra, dokładnie nad rowerem z pierwszego foto. Może wykorzystując rower jakoś dałoby się tam wejść ale nie próbowałem. Ogólnie dookoła mnóstwo rozbitego szkła i trochę śmieci. Niestety ze wszystkich obiektów-bunkrów w tych okolicach jest najłatwiej dostępna to pewnie dlatego taki syf. Chociaż pojedyncze małe bunkierki, które są bardziej ukryte wewnątrz oddziałów leśnych, też są trochę zaśmiecone. Gatunek ludzki wszędzie musi zaznaczyć swoją obecność. 






Niedziela, 25 kwietnia 2021 Kategoria Leśne bunkry

Lasy SPK - bunkier

Odkrycie trzeciego z 6 bunkrów, ten odkryty jeszcze w granicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. 



Piątek, 29 maja 2020 Kategoria Stobrawski Park Krajobrazowy, Leśne bunkry

Bunkier nr 6

Ucieczka w las bo mocno wiało. Drogi leśne jeszcze trochę wilgotne, miejscami mało błoto ale nie było źle i nawet nie ubrudziłem Gianta. A oprócz kręcenia się po lesie w Stobrawskim PK, głównym celem było dotarcie i odkrycie bunkra nr 6, do którego mam najbliżej. Bunkier ten to jeden z obiektów wchodzących w skład dawnego poligonu artyleryjskiego z czasów II wojny światowej, ciągnącego się od Jelcza-Laskowic lasami aż na wschód od DK 39. Poczytałem o tym trochę - Krupp Bertha Werke, to nazwa fabryki zbrojeniowej, która działała w Jelczu i dla której powstał ten poligon, bo produkowali tam m.in. haubice i pociski, więc gdzieś musieli je testować. W skład poligonu, w całości ulokowanego i schowanego w lasach, wchodziły: strzelnica artyleryjska, 2 wieże obserwacyjne (jedna w ruinie, druga w całości), zbrojownia strzelnicy, 6 bunkrów, leśne lotnisko polowe wraz z wartownią oraz kolej wąskotorowa i betonowe drogi. Do dzisiaj nie zachowała się jedynie kolej wąskotorowa. Reszta jest, w różnym stanie i część już odnalazłem, dzisiaj bunkier nr 6 a w zeszłym roku bunkier nr 4 oraz strzelnica artyleryjska i ruiny wieży obserwacyjnej

Co do bunkrów, to wszystkie wyglądają identycznie, choć bunkier nr 6, odkryty dzisiaj, ma stalowe drzwi zamknięte na kłódkę, pozostałe są bez drzwi i można wejść do środka (na własne ryzyko). Wszystkie obiekty są ukryte w lesie, przeważnie w środku oddziałów leśnych, niewidoczne z leśnych dróg, trzeba się trochę naszukać. 






Bunkier nr 6


Można dostać w oko co najwyżej


Grube na jakieś pół metra


Na trasie
  • DST 51.06km
  • Teren 34.00km
  • Czas 02:23
  • VAVG 21.42km/h
  • Sprzęt Giant Talon 1 LTD
  • Aktywność Jazda na rowerze
Wtorek, 23 lipca 2019 Kategoria Leśne bunkry

Obiekty z II wojny św.


Dzień wolny, miałem sporo wolnego czasu, ograniczyłem transmisję TdF do Radia Praciaki, żeby ostatecznie ruszyć do lasów w kierunku Jelcza i odkrywać kolejne obiekty z czasów II wojny światowej. Podczas poprzednich poszukiwań, jakieś kilka miesięcy temu, odkryłem jeden bunkier (jest ich łącznie 6). Dziś chciałem odszukać inne obiekty, wg mapy turystycznej były to wieże obserwacyjne i stanowisko artyleryjskie. 

Najpierw odnalazłem wieżę, a właściwie wieżyczkę obserwacyjną, która jest ruiną. Pewnie została wysadzona lub "trafiona". Druga podobno jest cała ale nie miałem jej na mapie zaznaczonej. Następnie ruszyłem w kierunku tajemniczego stanowiska artyleryjskiego, później doczytałem że jest to strzelnica. Obiekt odnalazłem i dość mocno mnie zaskoczył rozmiarem, byłem pod dużym wrażeniem. Na zdjęciu z rowerem widać jak duży jest to obiekt. Pokręciłem się dookoła, wszedłem na "dach" i porobiłem kilka zdjęć. Generalnie wszystkie te obiekty, razem z bunkrami, mają tworzyć jedną całość i służyły prawdopodobnie do testowania haubic, produkowanych w Jelczu-Laskowicach podczas II wojny światowej. Miejscami istnieją jeszcze betonowe drogi i podobno była tu też kolejka wąskotorowa. Co ciekawe bunkry wraz ze strzelnicą są położone w linii prostej (co widać nawet na mapie turystycznej), a odległości między bunkrami to 1750 metrów. Dokładność ... .

Niedługo poszukam kolejnych bunkrów i drugą wieżyczkę.




Ruiny wieży obserwacyjnej © montana21

Wieża obserwacyjna © montana21

Budynek strzelnicy z rowerem © montana21

Strzelnica © montana21

Czarna dziura © montana21

Na dachu © montana21

Dach strzelnicy w całości © montana21

Strzelnica © montana21

Świeże czy jednak nie ?? © montana21
  • DST 55.58km
  • Teren 21.00km
  • Czas 02:54
  • VAVG 19.17km/h
  • Sprzęt Kross Evado 4.0
  • Aktywność Jazda na rowerze
Piątek, 5 kwietnia 2019 Kategoria Stobrawski Park Krajobrazowy, Leśne bunkry

Leśny bunkier



No i po wczorajszej wiośnie, dzisiaj przyszło lato. Cały weekend mam pracujący no to musiałem wykorzystać dobrą pogodę i najeździć się dzisiaj. Trochę jeszcze wiało dlatego też zacząłem planować trasę lasami, plany kilka razy zmieniałem już jadąc, przez co odkryłem kilka nowych dla mnie dróg leśnych o fajnej nawierzchni a dodatkowo odkryłem to co chciałem znaleźć w dalszej części sezonu - bunkry z czasów II wojny światowej ukryte w lasach pomiędzy Lubszą a Jelczem-Laskowice. Dzisiaj przejeżdżałem nieopodal jednego z nich więc zostawiłem rower przy drodze i zagłębiłem się w las. No i znalazłem, dość ciekawy obiekt, kiedyś poszukam pozostałe bunkry i coś jeszcze interesującego, też z II wojny. Trasa ogólnie z domu przez Błota, Borucice, Lubszę i Stobrawę, dużo km w terenie i duże zadowolenie. Wieczorem podjechałem jeszcze do babci.




No to do lasu © montana21
Nieco gorszy fragment © montana21

Coraz mniej lasu w lesie © montana21

Nad Smortawą © montana21

Nowo odkryta droga © montana21

Leśny bunkier © montana21

Bunkier z II wojny św, © montana21

Odpoczynek © montana21
  • DST 60.03km
  • Teren 23.50km
  • Czas 02:54
  • VAVG 20.70km/h
  • Sprzęt Kross Evado 4.0
  • Aktywność Jazda na rowerze

Blogi rowerowe na www.bikestats.pl