Informacje

  • Wszystkie kilometry: 51277.64 km
  • Km w terenie: 5753.37 km (11.22%)
  • Czas na rowerze: 100d 14h 38m
  • Prędkość średnia: 20.55 km/h
  • Więcej informacji.

>Moja strona<



Staty - obecny rok

button stats bikestats.pl

Poprzednie lata

2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl

Zaliczone gminy



Najdłuższe wycieczki

1.Konurbacja Górnośląska (16.09.2014).

2.Kaskada Nysy Kłodzkiej (25.08.2014).

3.Częstochowa (22.05.2018).


Flag Counter

Moje rowery


Szukaj

Znajomi

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy montana21.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Piątek, 23 maja 2014 Kategoria Tour de Dolnośląskie, Sudety, Gminobranie

Góry Izerskie !







Nareszcie doczekałem się wyjazdu w Góry Izerskie z własnym rowerem. Moim zdaniem najlepsze i najładniejsze góry w pl zarówno dla turystyki pieszej no i przede wszystkim rowerowej. Wszystko to dzięki temu, że jest bardzo dobre połączenie kolejowe ze Szklarską Porębą więc trzeba było to wykorzystać i mam nadzieję, że jeszcze wiele razy tam pojadę bo to miejsce ma coś w sobie. 

Trasa: Szklarska Poręba - Jakuszyce - Harrachov - Orle - Hala Izerska - Polana Izerska - Świeradów-Zdój - Zakręt Śmierci - Szklarska Poręba - Piechowice - Jelenia Góra (pociągiem z Wrocławia do Szklarskiej Poręby Górnej i powrót z Jeleniej Góry do Wrocławia)

Zaliczone gminy (5) : Mirsk, Świeradów-Zdój, Stara Kamienica, Piechowice, Jelenia Góra

Sudety po raz drugi w tym roku; druga setka w tym roku.

Była to wycieczką z rekordową sumą podjazdów jak dla mnie. Do tej pory podczas wycieczek suma podjazdów oscylowała ok. 200-300 metrów. Według kilku stron obliczających takie statystyki ta trasa miała ok. 1100-1200 m podjazdów więc był to dla mnie duży skok, który zniosłem całkiem dobrze.

Wszystko zaczęło się od nieco ponad 3-godzinnej podróży pociągiem do Szklarskiej Poręby Górnej, a na wycieczkę wybrałem się z koleżanką, która jechało moim Diamantem a ja jechałem Evado (sprawdził się dobrze w górach). Po dotarciu do Szklarki ruszyliśmy od razu w kierunku Jakuszyc ale nie krajową trójką tylko równoległą drogą pieszo-rowerową, która biegnie równolegle do krajówki oraz wzdłuż ciekawej linii kolejowej do Harrachova. Droga była w większości asfaltowa, ale były też odcinki szutrowe bardzo dobrej jakości. Pierwszy dość poważny podjazd tego dnia.

W Jakuszycach nie zatrzymujemy się (zorientowałem się że mam mało baterii w telefonie, stąd musiałem oszczędzać na robieniu zdjęć) tylko zaczynamy zjazd do Harrachova. Zjazd był bardzo fajny bo bo droga prosta bez większych zakrętów ale nie było co szaleć i przy 45 km/h osiąganych szybko bez pedałowania staraliśmy się utrzymywać tę prędkość. W Harrachovie zdjęcie skoczni z miasta i ruszamy już w prawdziwe góry, czyli na Stację Turystyczną Orle, gdzie nocowałem podczas pierwszego pobytu w G. Izerskich w ramach ćwiczeń terenowych z meteorologii. Zaczął się podjazd, w pewnym momencie był bardzo stromy, wąski i kamienisty. Trzeba było podejść. Dalej już było łagodniej chociaż nadal kamieniście ale jakoś dotarliśmy do asfaltówki, którą w kilka minut dojechaliśmy do Orla. Tam dłuższa przerwa.

Dalej ruszamy bardzo dobrą drogą szutrową na Halę Izerską odwiedzić zlokalizowaną tam klatkę meteorologiczną, w której prowadziliśmy pomiary 3 lata temu. Klatka stoi ale nowa i zamknięta na klucz, więc musieli nową zamontować bo tamta była w opłakanym stanie. Krótki spacer nad Izerę i jedziemy dalej. Zaczyna się podjazd na Polanę Izerską (szuter zamienia się w asfalt), gdzie osiągamy najwyższy punkt podczas wycieczki - 965 m n.p.m. Za Polaną Izerską jest stromy zjazd do Świeradowa, hamulce praktycznie cały czas pracowały (dobrze że to był zjazd ;d), zdjęć nie robiłem bo żal było przerywać jazdę. Raz tylko się zatrzymaliśmy gdzie była przerwa od drzew i ukazał się wspaniały widok na Świeradów-Zdrój.

W Świeradowie postój w sklepie i ruszamy drogą wojewódzką 358 do Szklarskiej Poręby. Pierwsza połowa to podjazd. Po drodze spotykamy najmniejszy zbiornik retencyjny jaki widziałem. W połowie drogi mijamy Rozdroże Izerskie. Dalej droga jest w miarę płaska. Dojeżdżamy do Zakrętu Śmierci, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na Szklarską Porębę i prawie całe Karkonosze. Szkoda, że tego dnia była bardzo słaba widzialność. Zjeżdżamy do Szklarki, gdzie osiągam 47 km/h (max tej wycieczki) ale z zaciśniętym do połowy hamulcem ;d;d. W mieście postanawiamy, że zjeżdżamy dalej. Przez kilka kolejnych kilometrów jedziemy krajową trójką ani razu nie pedałując. Zjeżdżamy na drogę wojewódzką 366 w Piechowicach i tak sobie dojeżdżamy do Jeleniej Góry. Przez samo miasto jedziemy ponad 15 km żeby dostać się na dworzec główny. Czekamy na pociąg i zaczyna padać deszcz. Przez cały powrót pociągiem leje. We Wrocławiu sucho ;d. Później się okazało że jakieś 2-3 godziny jak wyjechaliśmy ze Świeradowa, to przeszła tam potężna nawałnica z gradem, zatapiając ulice po której jechaliśmy. Nieźle. 

Wycieczka była super, najlepsza jaką odbyłem na rowerze. Pogoda dopisała mimo że było gorąco i dość wietrznie. Ale generalnie było bardzo fajnie.



Jeszcze w pociągu © montana21

Śnieżka z pociągu, słaba widzialność © montana21

Dalsza część Karkonoszy z pociągu © montana21

Szklarska Poręba rano - zaczynamy ! © montana21

Linia kolejowa ze Szklarskiej Poręby do Harrachova © montana21

W drodze do Jakuszyc © montana21

Momentami był asfalt © montana21

A czasami była fajna droga szutrowa © montana21

Do Jakuszyc wzdłuż linii kolejowej © montana21

Jakuszyce - sponsorzy (patronaci) Biegu Piastów © montana21

Harrachov - skocznie © montana21

Harrachov - miasto © montana21

Harrachov - w mieście © montana21

Podjazd w Harrachovie © montana21

Bardzo stromy odcinek po stronie czeskiej © montana21

W drodze do Orla - już po stornie polskiej © montana21

Krogulec - widok z Orla © montana21

Stacja Turystyczna Orle © montana21

Kwatera Główna na Orlu © montana21

Orle - 825 m n.p.m © montana21

Orle - Jagnięcy Potok © montana21

Jeden z najwspanialszych widoków w G. Izerskich (na żywo lepiej) © montana21

Przed nami Hala Izerska © montana21

Klatka meteorologiczna na Hali Izerskiej © montana21

Izera, Hala Izerska © montana21

W tych choinkach swego czasu chował się pewien pan doktor © montana21

Hala Izerska © montana21

Słynna Chatka Górzystów © montana21

Jagnięcy Potok © montana21

Stamtąd przyjechaliśmy © montana21

Podjazd na Polanę Izerską © montana21

Polana Izerska - 965 m n.p.m © montana21

Świeradów-Zdrój © montana21

W Świeradowie © montana21


Świeradów - Szklarska Poręba © montana21

Rzeka Kwisa © montana21

Mini zbiornik retencyjny na Kwisie © montana21

Szklarska Poręba z Zakrętu Śmierci © montana21

Zakręt Śmierci © montana21

Szklarska Poręba po południu © montana21

Z pociągu, było deszczowo © montana21
  • DST 100.10km
  • Teren 12.00km
  • Czas 06:32
  • VAVG 15.32km/h
  • Sprzęt Kross Evado 4.0
  • Aktywność Jazda na rowerze

Komentarze
Dzięki temu, że przywrócono pociągi do Szklarskiej Poręby i można tam nimi dojechać w całkiem niezłym czasie, takie wycieczki jednodniowe stały się jak najbardziej realne. Dlatego jak najbardziej polecam, bo jest gdzie jeździć.
montana21
- 06:11 wtorek, 17 czerwca 2014 | linkuj
Fantastyczna wycieczka! Stówa z marzeń... piękna.
salamandra
- 21:09 poniedziałek, 16 czerwca 2014 | linkuj
Tak, Góry Izerskie mają coś w sobie, może Karkonosze też ale chyba Izery są lepsze dal rowerzystów (przynajmniej dla mnie).
Jeżeli tylko trafi się w miarę wolny dzień i będzie sprzyjała pogoda to na pewno pojadę znowu w Sudety.
montana21
- 04:39 poniedziałek, 26 maja 2014 | linkuj
Super wycieczka i jeszcze lepsza relacja, albo na odwrót :D
Czytając wpis i oglądając zdjęcia aż chciałoby się tam być, żadne zdjęcie nie odda tego co widać na żywo. Dlatego muszę w końcu zaliczyć te Góry Izerskie, może w tym roku się uda.
Czekam na kolejne górskie relacje, masz ich w niedalekiej okolicy pod dostatkiem :)
Kornel
- 21:29 niedziela, 25 maja 2014 | linkuj
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa arzyl
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]


Blogi rowerowe na www.bikestats.pl